top of page

Nowy standard na kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu ratownika medycznego

Zaktualizowano: 31 sty

16 października 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Nauki z dnia 10 października 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego. Zmianie uległ załączniki nr 8 rozporządzenia, a co za tym idzie zmienił się standard kształcenia dla zawodu ratownika medycznego.

Data obowiązywania nowego standardu

Standard kształcenia przygotowujący do wykonywania zawodu ratownika medycznego ma zastosowanie do kształcenia na studiach począwszy od cyklu kształcenia rozpoczynającego się w roku akademickim 2025/2026.

Obowiązki Uczelni

Zmiana standardów oznacza dla Uczelni konieczność:


  1. Dostosowania programów studiów do zmienionych regulacji dla nowego cyklu kształcenia. Nowe przepisy wiążą się ze zmianą całego programu studiów, a co za tym idzie zmianą sylabusów, efektów kształcenia oraz planów studiów, a także wielu innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego prowadzenia kształcenia.

  2. Dostosowania wymagań odnośnie kadry nauczycieli akademickich, w szczególności w zakresie zajęć w grupie C.

  3. Zawarcia umów z podmiotami leczniczymi o praktyki w bloku operacyjnym, oddziale psychiatrii, oddziale ginekologii i położnictwa oraz w dyspozytorni medycznej lub podmiocie obsługującym Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego.

Najważniejsze zmiany w standardzie


Najważniejsze zmiany w standardzie nauczania zawodu ratownika medycznego na studiach I stopnia obejmują między innymi :


  1. W wymaganiach ogólnych dodano wymóg aby studia miały profil praktyczny, a co za tym idzie program studiów obejmował zajęcia lub grupy zajęć kształtujące umiejętności praktyczne, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze większym niż 50 % liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów.

  2. Zwiększono liczb punktów ECTS, jaka może być uzyskana w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - z 10% do 30% liczby punktów ECTS koniecznej do ukończenia studiów.

  3. Rozszerzono zakres praktyk o praktyki realizowane w bloku operacyjnym, oddziale psychiatrii, oddziale ginekologii i położnictwa oraz w dyspozytorni medycznej lub podmiocie obsługującym Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego.

  4. Uszczegółowiono wymagania dotyczące osób prowadzących kształcenie z zakresu nauk klinicznych i praktyk zawodowych:


  • w grupie zajęć C kształcenie jest prowadzone przez nauczycieli akademickich posiadających kompetencje zawodowe lub naukowe i trzyletnie doświadczenie w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć oraz prawo wykonywania zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego lub przez inne osoby posiadające takie kompetencje i doświadczenie oraz prawo wykonywania zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej lub kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego

  • Praktyki zawodowe są realizowane pod kierunkiem osoby posiadającej: kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego lub prawo wykonywania zawodu lekarza i tytuł specjalisty w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć, lub prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej i tytuł specjalisty w zakresie właściwym dla prowadzonych zajęć - zatrudnionych w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, w którym odbywa się praktyka, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej

  • dodanie lub uszczegółowienie efektów uczenia się dotyczących między innymi przeprowadzania badań kwalifikacyjnych do szczepień ochronnych i ich wykonywania, realizowania obowiązujących procedur w sytuacji wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego, do wykonywania badania elektrokardiograficznego u dorosłego w spoczynku oraz interpretowania jego zapisu w podstawowym zakresie, podawania pacjentowi leków różnymi drogami zgodnie z uprawnieniami zawodowymi ratownika medycznego oraz zagadnień związanych z telemedycyną.

bottom of page